Interviu su Auguste ir Morta apie Sehsüchte festivalį, SKA ir merginų ateities planus

Morta Navickaitė ir Augustė Kunevičiūtė – praeitais metais baigusios vaidybinio kino programą skalvietės (kurso vadovas – Andrius Blaževičius). Interviu kalbamės apie merginų ką tik aplankytą tarptautinį jaunimo kino festivalį Sehsüchte, jų patirtis besimokant SKA ir ateities planus.

Morta ir Auguste, lankėtės Sehsüchte 46-ajame Tarptauniame jaunimo festivalyje, Berlyne. Kokie įspūdžiai?

fest
Morta Navickaitė (kairėje) ir Augustė Kunevičiūtė (dešinėje)

Augustė: Festivalį organizuoja Babelsberg Konrad Wolf kino universiteto magistrantai, festivalis vyksta pačiame universitete. Draugiškoje, modernioje ir jaunatviškoje aplinkoje pažiūrėjom krūvą įvairiausių pasaulio šalių studentų trumpametražių. Taip pat pamatėme Babelsbergo studentų ir Lodzės kino mokyklos filmus. Mane netikėtai sudomino animaciniai filmai ir pasidarė visai smalsu pabandyti ateityje tokį sukurti. Beje, pastebėjome, kad vokiečių humoro jausmas (didžioji dalis festivalio žiūrovų buvo iš Vokietijos) labai skiriasi nuo mūsų, todėl kartais su Morta nesuprasdavome, kas jiems juokinga, o mes juokdavomės tose vietose, kai visa salė tylėdavo.

Morta: Įsiminė pokalbiai su filmų autoriais po peržiūrų, įdomu išgirsti kaip vystėsi jų filmai ir pažiūrėti, ar kūrėjų filmai yra panašūs ir į juos pačius, žmogaus charakteris atspindi jo kūrybą.

Kokiose dirbtuvėse ar paskaitose teko sudalyvauti? Kas įsiminė?

Augustė: Dalyvavom personažo vystymo dirbtuvėse, kurias vedė vokiečių aktorius. Jis pademonstravo jo sukurtą pasiruošimo metodą prieš įsijaučiant į vaidmenį. Po dirbtuvių su Morta sutikome, kad su mūsų kuriamo filmo aktoriais teks dirbti daugiau, jei norime pasiekti kuo geresnį rezultatą.

Morta: Atėjo toks didesnis supratimas, kad aktoriai turi atiduoti labai daug energijos ir viskas nėra taip paprasta ir jiems.

Augustė: Universitetas, kuriame vyko kino festivalis yra prie pat Babelsbergo kino studijos, todėl nepraleidom progos nueiti į turą, organizuotą festivalio. Studija pastatyta 1912 metais! Ir joje buvo filmuoti tokie filmai kaip „Metropolis”, „Mr. Nobody”, „Grand Budapest Hotel”. Man, kaip būsimai scenografei, buvo labai įdomu pamatyti props’ų sandėlius, dizainerių dirbtuves ir 1:1 mastelio filmavimo aikšteles bei jose pavaikščioti.

Morta: Na, apskritai tas kino erdves apžiūrėti, ir geriau įsivaizduoti, kaip viskas vyksta tame pasaulyje, buvo tikrai cool. Dar teko trumpam užsukti į filmavimo aikštelę, tai irgi paliko didelį įspūdį; pamatyti tokią vietą gyvai, o ne per kokį youtubo vaizdelį.

IMG_9929
Babelsberg kino studija
18516351_1368039823253146_1400358375_n
Babelsberg kino studija
IMG_9951
Babelsberg Konrad Wolf kino universitetas

„Skalvijos“ kino akademiją baigėte praeitais metais abi sukurdamos diplominius vaidybinius trumpametražius („Baimės portretas“, „Boyz“), kurie sėkmingai tebekeliauja po jaunimo kino festivalius. Kaip sužinojote apie SKA ir kodėl norėjote ten mokytis?

Morta: Apie SKA sužinojau internete. O mokytis ten norėjau, nes nuo vaikystės traukė kurti visokius trumpametražius, nors niekada pernelyg nepatiko žiūrėti filmų, bet kurti – čia jau visai kitas reikalas. Ir tada, atsimenu, pražiūrėjau visus internete esančius buvusių skalviečių darbus, ir buvo wow, kaip gerai. Galvojau, kad gal ir aš kada nors kažką panašaus sukursiu. O dabar jau ir mano filmus kažkas žiūri, – tai smagu, kai norai pildosi.

Augustė: Tuo metu dar ieškojau savęs, su filmų kūrimu nieko bendro iki SKA neturėjau, bet mane tiesiog žavėjo tai, kad filmai sujungia visas meno sritis, kuriomis aš domiuosiu, ir net pasiryžau dėl SKA paskaitų važinėti iš savo miestelio (aut.past. Širvintų) į Vilnių, nes tai tikrai buvo verta.

Ivasion still 3
Kadras iš Augustės Kunevičiūtės filmo “Invazija”

Auguste, žinau, kad esi baigusi mokyklą, o Morta baigs šiemet. Kokie tolimesni planai? Ar siesite gyvenimą su kinu?

Augustė: Dailė mano gyvenime buvo nuo vaikystės, tada atsirado kinas ir dabar  noriu sujungti šias meno sritis ir studijuoti scenografiją.

Morta: Nežinau, ar būtent su kinu, bet su pačiu filmmaking‘u tikrai. Visai norėčiau dirbti su muzikiniais klipais ar reklamom, laikas dar parodys. O artimesnėje ateityje darysim su Auguste trumpametražį vaidybinį filmą.

Kokios jums artimos temos? Apie ką norite kalbėti savo kuriamuose filmuose?

Augustė: Būna, kad tiesiog važiuoju ilgai autobuse ar metro ir pradedu stebėti žmogų, tyrinėti jo detales ir kurti jo gyvenimo scenarijų. Ir man labai svarbu įsivaizduoti jo patirtis – ką jis išgyveno, kad tapo tokiu žmogumi, kuris šiuo metu važiuoja būtent šiame autobuse. Dabar ypač ir noriu tyrinėti savo ryškiausius vaikystės\paauglystės prisiminimus.

Morta: Skirtingais laikotarpiais ir temos skirtingos traukia, bet visada norisi kalbėti apie kažką, kas arčiausiai širdies, kad filmas kurtųsi nuoširdžiai. Tai šiuo metu būtų tie visi paaugliški dalykai ir problemos, bet nesikonkretinsiu.

Kokie kūrėjai ar sutikti žmonės jus įkvėpė?

Augustė: Kažkaip visad sunku kalbėti apie įkvepiančius kūrėjus, nes dažniausiai domiuosi jų darbais, o ne asmenybėmis. Mėgstu režisierius, kurie turi savitą stilių, todėl daugiausiai inspiracijos mano darbams duoda Sofia Coppola, Wes Anderson, Jared Hess, Spike Jonze. Bet suvokti, kaip reikia kurti filmus, ir kas yra geras scenarijus, vaizdas, stilius ar apšvietimas padėjo SKA dėstytojai.

Morta: Kažkaip nieko nesugalvoju, turbūt nelabai mane įkvepia žmonės. Gal labiau, kai pamatau kokį fainą filmą, ateina ta inspiracija. Dar, paskutiniu metu, kai trūksta įkvėpimo, žiūriu trumpametražius – labai padeda. Ai, na ir buvęs SKA vadovas Andrius Blaževičius turbūt tas žmogus, kuriam daugiausiai dėkoju už išsiugdytą supratimą apie tai, kokius filmus ir, kodėl noriu kurti, ir šiaip, tiesiog nepakartojamas žmogus, daug padėjęs susiprasti savyje.

Ko palinkėtumėte jauniems, kinu besidomintiems, žmonėms?

Augustė: Linkiu atrasti sritį ar temą, kuri tave ypač „veža“, daug „researchinti“, netingėti ir nedaryti visko atmestinai. Ai, ir aišku lankyti SKA.

Morta: Eiti į SKA ar šiaip kažkur eiti, ieškoti naujų galimybių ko nors išmokti apie patį kiną ar jo kūrimą. Ir jei tik yra noro kurti, tai ir kurti, nesvarbu, ką.

* Už galimybę Augustei ir Mortai padovanoti kelionę į Berlyną dėkojame Lietuvos kultūros ministerijos „Kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos” programai.

Kategorijos: Uncategorized.

Comments are closed.