Interviu su Pijumi ir Adolfina apie Zlín kino festivalį, SKA ir, kodėl reikia skaityti

Pijus Mačiulskis ir Adolfina Kunčiūtė – šių metų SKA vaidybinį kino kursą baigę skalviečiai, kurie abu buvo jau ne kartą pastebėti tiek lietuviškuose, tiek užsienio jaunimo kino festivaliuose. Interviu kalbamės su jais apie neseniai aplankytą Zlín kino festivalį, patirtus nuotykius kelionėje, taip pat apie šį pavasarį sukurtus diplominius darbus bei ateities planus.

ll
Adolfina Kunčiūtė ir Pijus Mačiulskis

Pijau ir Adolfina, lankėtės viename iš seniausių ir didžiausių kino festivalių jaunimui – 57 –jame tarptautiniame Zlíno Kino Festivalyje, Čekijoje. Kokie įspūdžiai?

Pijus: Labai įdomi atmosfera. Vaikščiodami miestelyje, o ypač pavakare, jautėmės kaip “Trumeno Šou” personažai. Ir šiurpu, ir kartu labai unikalu: atrodė, kad žmonių labai nedaug ir, kad jie sukiojasi tik kažkur 50 metrų spinduliu aplink mus, o toliau – viskas tuščia. Tačiau tuo pat metu viskas lyg ir veikė, judėjo ir festivalis atrodė gyvas. Labai daug filmų tiek mažiems, tiek ūgtelėjusiems. Gana didelį ir įvairų filmų pasirinkimą siūlė programa, taip pat ir su kino salėmis. Jų buvo įvairių: ir po atviru dangum, ir prekybos centre, ir kažkokiam atskiram pastate. Manau, abu sukramtėm daug vertingų filmų.

pizap.com14991778201251
Zlín Kino Festivalis, 2017
2
Zlín Kino Festivalis, 2017

Kokiose dirbtuvėse, paskaitose ar kino seansuose teko sudalyvauti? Kas įsiminė?

Pijus: Buvo keli filmai, kurie labai „sutraumavo“, jei taip galima išsireikšti. Jie buvo trumpo metro, tačiau vis tiek labai paveikūs emociškai. Po to reikėjo laiko atsigauti. Paskaitose nedalyvavome, nes tarp filmų nebuvo labai daug laiko.

Adolfina: Buvom 14-oje kino seansų. Tai labiausiai įsiminė turbūt tie filmai, į kuriuos gal nereikėjo eiti (juokiasi). O bendrai, tai vieną dieną praktiškai praleidome kino teatre, tai savanoriai jau mus atpažindavo, o į vakarą net keistai pradėjo žiūrėti (arba man tik taip pasirodė).

Kokių nuotykių patyrėte kelionėje?

Adolfina: Kaip sakoma, visa kelionė, buvo vienas didelis nuotykis.

Pijus: Buvo sunku susigaudyti važiuojant, nes vienu metu nežinojom, ar nupirkti bilietai traukiniui ar autobusui (ant jų tai buvo parašyta tik čekiškai, o eiliniai darbuotojai nelabai šnekėjo angliškai, todėl ilgai nervinomės ir bastėmės po stotį). Adolfina kartą išbadėjusi bandė kiauriai peržengti nepriekaištingai nušveistas stiklines duris į KFC. Ir į viena filmą praslydome nemokamai, nes jie pagalvojo, kad mes esam akredituoti svečiai. Salė buvo pilna ir mum labai pasisekė.

5
Zlín Kino Festivalis, 2017
4
Zlín Kino Festivalis, 2017

Skalvijos kino akademiją baigėte šiais metais abu tame pačiame Lino Mikutos vadovaujame vaidybiniame kino kurse. Adolfina, tu sukūrei filmą „Be dugno“ ir gavai specialų paminėjimą už įdomiausią scenarijų. Apie ką šis filmas ir, kaip atėjo mintis sukurti jį būtent tokį?

Adolfina: Idėja tai kilo labai smagiai. Sėdėjome su drauge vasarą Palangoje ir aš paklausiau jos, ar ji žinojo, kad Bezdonių miestelio pavadinimas kilęs iš žodžio – “be duonos”. Tai tada pradėjome fantazuoti, kaip būtų smagu išvystyti filmą apie miestelį, neturintį duonos. Kažkaip taip ir gavosi, kad užsibrėžiau tikslą tokį filmą padaryti.

vlcsnap-2017-07-04-17h36m19s123
Kadras iš Adolfinos Kunčiūtės filmo “Be dugno”
vlcsnap-2017-07-04-17h36m50s188
Kadras iš Adolfinos Kunčiūtės filmo “Be dugno”

Tu, Pijau, šiais metais už filmą „Idėja“ laimėjai „Skalvijos“ teikiamą nominaciją geriausiam diplominiui filmui. Kaip jautiesi? Ir papasakok daugiau apie šį filmą!

Pijus: Jaučiuosi puikiai, per du metus įdėjau labai daug pastangų ir, manau, nemažai patobulėjau. Visą laiką labai norėjau laimėti tą nominaciją, todėl džiaugiuosi pasiekęs tikslą. Visas filmas buvo kuriamas dideliu tempu, nes idėja jam atėjo labai vėlai, dėl to esu labai dėkingas žmonėms, kurie taikėsi prie tokio įtempto grafiko ir aukojo savo laiką. Tuo pačiu ir filmas atspindi idėjos laukimo procesą ir kančias bandant priversti ją ateiti. Šiaip, kai rašiau scenarijų, bijojau, kad jis per daug komplikuotas ir kad jo nepavyks įvykdyti, nes daug sudėtingų tiek techninių, tiek vaidybinių detalių. Džiaugiuosi, kad pavyko.

vlcsnap-2017-07-04-17h40m58s103
Kadras iš Pijaus Mačiulskio filmo “Idea”
vlcsnap-2017-07-04-17h41m22s80
Kadras iš Pijaus Mačiulskio filmo “Idea”

Kaip sužinojote apie SKA ir kodėl panorote čia mokytis?

Adolfina: Sužinojau iš klasiokės. Panorau, nes vienu metu buvau užsinorėjusi pasidaryti tokia “visų galų meistrė” ir norėjau labai daug meninės veiklos. Apie kiną nelabai ką ir žinojau, tai pagalvojau, kad pats metas sužinoti.

Pijus: Papasakojo tėtis. Su draugais kieme ir mokykloje darėme filmukus, dalyvavome konkursuose, todėl panorau plačiau pasimokyti apie kiną.

Adolfina, žinau, kad šiemet baigi mokyklą. Kokie tolimesni planai? Ar siesi gyvenimą su kinu?

Adolfina: Nepriklausomai nuo planų, vienaip ar kitaip siesiu.

Kokios jums artimos temos? Apie ką norite kalbėti savo kuriamuose filmuose?

Adolfina: Dažnai tik sukūrusi filmą suvokiu, ką juo norėjau pasakyti ir, ką jis man pačiai reiškia. Nenoriu savęs įstatinėti ir rėmus ir sakyti, kad kalbu apie tą, arba apie tą. Ne, aš tiesiog kuriu, o sukūrusi suprantu, kas man rūpi.

Pijus: Šiaip vienos konkrečios temos ar idėjos nenoriu perteikti, bet man įdomu nagrinėti skirtingas žmogaus būsenas ir, kaip jų įtaka gyvenime didėja, pulsuoja, keičia žmogų.

Kokie kūrėjai ar sutikti žmonės jus įkvėpė?

Adolfina: Dar kol kas manau, kad visi žmonės mane kažkiek įkvepia, o labiausiai turbūt visi mano mokytojai, kuriuos turiu (visi, išskyrus mokyklinius, kad ir kaip būtų gaila).

Pijus: Mane labai užpumpavo viena labai pikta Werner’io Herzog’o frazė: „Read, read, read, read, read, read… Read.. If you don’t read, you’ll never be a filmmaker.“ Tuo metu daug neskaičiau ir nuo to laiko labai susiėmiau ir džiaugiuosi tokia motyvacija.

Ko palinkėtumėte jauniems, kinu besidomintiems, žmonėms?

Pijus: Skaityti.

Adolfina: Nebijoti kūrybinių iššūkių.

* Už galimybę Adolfinai ir Pijui padovanoti kelionę į Čekiją dėkojame Lietuvos kultūros ministerijos „Kūrybinės veiklos, autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos” programai.

 

Kategorijos: Uncategorized.

Comments are closed.